Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail
Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
Wstęp na wystawy bezpłatny
wernisaż:
24 czerwca 2022 /piątek/
godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do:
21 sierpnia 2022
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Autorka zapraszają na wystawę
wernisaż wystawy: 24 czerwca 2022 /piątek/, godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do 21 sierpnia 2022
Definiowanie obrazu wiąże się z koniecznością wykroczenia poza ramy kadru i otworzenia się na kontekst. Sekwencyjność wizualnej percepcji zawiera w sobie aspekt ruchu, zmienności, a także wieloznaczności odczytu. Obraz atomizuje rzeczywistość poprzez transformację i negowanie stałości. Jest śladem obecności, spowitym nimbem tajemnicy. Potrzeba reagowania na bodźce oznacza szukanie odpowiedniego medium, aby myśl mogła zainicjować materializowanie / krystalizowanie narracji zrodzonej z przeczuć. Istnieje semantyczna różnica między słowami widzieć i patrzeć. Pierwsze pochodzi od łacińskiego videre oznaczającego także wiedzieć. Widzieć, czyli dostrzegać, a zatem świadomie rejestrować obraz. Patrzenie nie musi zakładać dostrzegania, ponieważ odwołuje się bezpośrednio do zmysłów. Procesualność życia przekłada się na działania w obszarze sztuk wizualnych. Początek i koniec realizacji są ze sobą sprzężone i pozostają zawsze w relacji z nowymi koncepcjami. Jedna myśl wynika z drugiej. Myśli spotykają się w jednym punkcie. Każda decyzja jest przykładem negentropii. Podejmowanie działania oznacza oddalanie się od inercji, charakterystycznej dla jungowskiej Pleromy - prachaosu. To zanurzenie w życiu, czyli doświadczaniu i transformacji.
Wychylając się sponad krawędzi naszej ziemi, patrzyłem, jak zbliża się dryfujący kontynent.
- Płynie prosto na nas! - krzyknąłem, a w tej samej chwili ziemia zadrżała (…). Oba światy zetknęły się z sobą, a potem się od siebie odbiły i zaczęły się oddalać, i znów się połączyły, i jeszcze raz oderwały. W wyniku jednego z takich zderzeń zostałem wyrzucony na tamtą stronę, a tymczasem ponownie rozwierała się już pusta otchłań, oddzielając mnie od mojego świata.
Rozejrzałem się dokoła: niczego nie można było już poznać.
/Italo Calvino/
Paulina Kowalczyk
Urodzona 22.12.1980 w Rawiczu.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP) – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. G. Nowickiego (grafika warsztatowa) oraz pracowni prof. B.Wegnera (rysunek i malarstwo). Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Od 2009 roku łączy działalność artystyczną z dydaktyczną pracując jako nauczyciel akademicki (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Politechnika Poznańska). Współpracuje z Miejskim Biurem Wystaw Artystycznych w Lesznie, prowadząc warsztaty rysunkowo-malarskie.