rynek

Załóż słuchawki…

1maja

Posłuchaj ulic i zaułków

Co to jest mapa dźwiękowa?

Mapa dźwiękowa to próba rejestracji tego co słyszą mieszkańcy Leszna wokół siebie. Zmieniające się miasto to także zmieniające się dźwięki. Starsi mieszkańcy pamiętają np; że dzisiejsza okolica ul. Grunwaldzkiej brzmiała jak teren rolniczy – zaraz po wojnie były tam pola. Nie mamy nagrań z tego okresu, ale możemy nagrać jak brzmi ta ulica dzisiaj aby nasi potomni mogli mieć porównanie. A co z odgłosami motoryzacji? Czy zmienią się dźwięki na skrzyżowaniach? A dzieci wybiegające ze szkoły nadal będą takie głośne?

Ten długofalowy program pozwoli dokonać nagrań wybranych lokalizacji w Lesznie, umieścić je na mapie i po kilku latach dokonać ponownej rejestracji dźwięku w tym samym miejscu, dniu i godzinie. Rezultaty mogą być zaskakujące.
Mapy dźwiękowe powstały w Nowym Jorku, Londynie czy we Wrocławiu. Pora nagrać jak brzmi Leszno.

Zastosowana technologia pozwala na wędrowanie po mieście i jeśli założy się słuchawki to dźwięki będą słyszalne przestrzennie – ze względu na użytą technologię Google StreetView można poruszać się tylko po ulicach, po których przejechał już samochód GoogleMaps.

Drugi sposób to przeglądanie mapy i odsłuchiwanie nagrań z różnych lokalizacji – tu będą prezentowane nagrania z trudno dostępnych miejsc, zakładów przemysłowych i itd.

Słuchaj:

Mapa

StreetView


 

baner