MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Jędrzej Stępak "Niedościgniony"

wernisaż wystawy:
22 czerwca 2017 r.
/czwartek/, godz. 18.00
Galeria MBWA
Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do:
23.07.2017 r.

Jędrzej Stępak "Niedościgniony"

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę
JĘDRZEJ STĘPAK „NIEDOŚCIGNIONY"

wernisaż wystawy:
22 czerwca 2017 r. /czwartek/, godz. 18.00
Galeria MBWA
Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do 22.07.2017 r.

Na wystawie zaprezentowany zostanie cykl rzeźb wykonanych z naturalnej wikliny pt. Populacja oraz kilka wiklinowych obrazów. Fotografie przedstawiać będą kilka realizacji rzeźb rosnących w naturalnej przestrzeni. Ekspozycja wzbogacona będzie o prezentację filmu Szept prowincjonalny w reżyserii Jana Wołka. Całość dopełnią warsztaty artystyczne „Skrzydła Miasta” realizowane w ramach programu grantowego KPMG w Polsce, przy współpracy z MCP „Alternatywa” w Lesznie.

Jędrzej Stępak to artysta przestrzeni. Urodzony w 1953 roku w Poznaniu. Działalność artystyczną zaczął w 1977 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu i otrzymał dyplom w pracowni gobelinu prof. Magdaleny Abakanowicz oraz pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Doktorat uzyskał w 2001 roku na Wydziale Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1979 roku prowadzi Pracownię Gobelinu, a od 2004 roku także Pracownię Form Wizualnych w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Od 1999 roku kieruje również Pracownią Form Przestrzennych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wiele lat współpracował także z uniwersyteckim teatrem Maya grając i wykonując scenografię. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. Jędrzej Stępak jest twórcą wszechstronnym. Zajmuje się plakatem, tkaniną unikatową, rzeźbą, scenografią i performance. Projektuje meble i formy architektury ogrodowej z wikliny.
Jest animatorem działań teatralnych z wykorzystaniem własnych prac i obiektów w różnych mediach. Oprócz tworzenia własnej sztuki artysta jest bardzo mocno zaangażowany w rozwój przyszłego pokolenia wspierając działania artystyczne młodych twórców. 
Obszar zainteresowań naukowych Jędrzeja Stępaka dotyczy szeroko pojętej 
arteterapii ze szczególnym uwzględnieniem hortiterapii. Prowadzi zajęcia i liczne warsztaty z architektury krajobrazu, rzeźby i form przestrzennych oraz performance. Gościnnie wykładał jako visiting artist między innymi na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Redfield w Amsterdamie i Minerwa w Groningen w Holandii, na Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie oraz Uniwersytetach Kuala Lumpur i Penang w Malezji, a w 2012 roku na Appalachian State University w Boone (Karolina Północna). W latach 1994-95 podczas stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w USA prowadził zajęcia ze studentami ośmiu uniwersytetów (między innymi Parsons The New Shool for Design w Nowym Jorku, Columbus University w Limie i California Art Institute w San Francisco oraz California State University). 
Prace Jędrzeja Stępaka znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Warszawie, Muzeum Ziemi w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, w muzeach w Kaliszu, Słupsku, Nowym Tomyślu, Savaria Museum w Szombathely (Węgry), Muzeum Sztuki w Lahti (Finlandia) oraz w gmachach użyteczności publicznej i w kolekcjach prywatnych w wielu krajach. Aktywnie wspiera debiutujących w świecie sztuki młodych twórców. Zaprasza ich do udziału we własnych działaniach. Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia pomaga im w organizacji wystaw grupowych i indywidualnych.

Jędrzej Stępak to artysta formy. Kształtuje wiklinę, krajobraz i młodych ludzi już od czterdziestu lat. 

facebookyou tubegoogle picasabip