MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

„W drodze” Helga Thomas- Berke, Janusz Matysiak

12 sierpień 2015 - 5 wrzesień 2015
Galeria MBWA
ul. Leszczyńskich 5

„W drodze” Helga Thomas- Berke, Janusz Matysiak

Helga Thomas Berke- Przestrzeń obrazu – Barwa obrazu
Po tym jak otrzymałam dyplom Wyższej Szkoły Sztuki i Wzornictwa w Kolonii dominującą tematyką mojej pracy artystycznej stały się przestrzeń, światło i barwy. Czerwień jest tym kolorem, który wywołuje wiele, także ambiwalentnych, skojarzeń.
Przestrzeń, światło i cienie wywołują nastroje, obrazy poruszają się na granicy rzeczywistości i abstrakcji. Osobliwe różnice głębi i transparentności, od ciemnych do jasnych barw ukazują bliskość i dal. Przestrzeń obrazu tworzy wymiar głębi, ale może także ten powiększyć wymiar dla oglądającego, i tak uzyskać bliskość otaczającą obserwatora, ukazując nieskończoność oraz poszukiwaną ambiwalencję. Najbardziej odpowiadająca tym pracom była barwa środka ekspozycji "Przestrzeń ciał" przedstawiona w przestrzeni trójwymiarowo i tworząca obszary do kontemplacji.
/Helga Thomas- Berke/

1970-1975 – Studia w Wyższej Szkole Sztuki i Wzornictwa w Kolonii. Dyplom.
Od 1975 – regularne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i zagranicą
1993 – Nagroda GEDOK
1997- 2002 Kreissparkasse w Kolonii zakupiła serię obrazów, które powiesiła w swoich filiach
Od 2003 Atelier i Plenery w Polsce
2013 okolicznościowa wystawa "W drodze", nagroda Józefa i Anny Fassbender
2015 Nominowana do nagrody artystycznej miasta Wesseling

Janusz Matysiak
Uprawiam malarstwo olejne, akryl, akwarelę, technikę sztiftu olejowego. W ostatnim czasie tworzę serię czarno-białych prac rysunkowych. Główną ideą przyświecającą mojej pracy twórczej jest rejestrowanie ulotności barw krajobrazu pod wpływem zmieniającej się intensywności i koloru światła.
/Janusz Matysiak/

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, wydział architektury wnętrz i malarstwa. Dyplom magistra sztuki otrzymał w 1965 roku. Malarstwo studiował równolegle w pracowniach prof. Hipolita Polańskiego i Tadeusza Brzozowskiego. Po studiach pracował w Pałacu Kultury w Poznaniu, a następnie w Ośrodku Instrukcyjno- Metodycznym w charakterze specjalisty do spraw plastyki domów kultury Województwa Poznańskiego. Od 1972 roku przez dwa lata był projektantem i kierownikiem Pracowni Humanizacji Wnętrz Przemysłowych w Poznańskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego. W końcu 1972 roku powrócił do Pałacu Kultury i kierował działem Plastyki i Wystawiennictwa. Organizował wojewódzkie plenery i wystawy artystów plastyków pracujących w domach kultury. Od roku 2002 uczestniczył w Międzynarodowych Plenerach Malarskich "Sztuka nie zna granic" w Dębnie. Od 2004 roku jest na emeryturze i nadal pracuje twórczo z Helgą Thomas- Berke w Polsce i w Niemczech. Prace w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji i Meksyku.

facebookyou tubegoogle picasabip