MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Bron Saeger "Gdzie początek, a gdzie koniec?"

16.07-04.09.2021
wernisaż:
6 sierpnia 2021, godz.18.00
Galeria MBWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5

Bron Saeger "Gdzie początek, a gdzie koniec?"

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Autor zapraszają na wystawę

Bron Saeger
Gdzie początek, a gdzie koniec?

16.07-04.09.2021
wernisaż: 6 sierpnia 2021, godz.18.00
Galeria MBWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5

Wystawa prezentuje prace z różnych okresów twórczości malarza i jest podsumowaniem kilkudziesięciu lat jego działalności. Wystawa została wzbogacona o prace prezentujące twórczość innych artystów, które dopełniają całokształt projektu. Prace Brona Saegera konfrontujemy z dziełami jego profesorów: Lucjana Mianowskiego, Tadeusza Brzozowskiego oraz Waldemara Świerzego. Wystawę dopełnią prace Andreasa Nogi i Mieczysława Modrzyńskiego.

"Od kiedy zrozumiałem, że można myśleć, robię wszystko, żeby się nie nudzić i innych nie zanudzać. Uprawiam: rysunek, grafikę, malarstwo, film, piosenkę, wiersz, krótkie opowiadanie, rzeźbę w drewnie i ogródek warzywny. Wszystkie te dyscypliny przenikają się u mnie nawzajem i żadna z nich nie umie żyć bez pozostałych. Dzięki temu prowadzą mnie przez życie w miłym napięciu. Myślę, że jeśli wziąć pod uwagę otaczającą rzeczywistość, to taka ucieczka w sztuczną sztuczkę zwaną Sztuką, jest moim jedynym rozsądnym patentem na To życie.

Moje małe motto:
Kiedy maluję jestem malarzem.
Kiedy gram jestem muzykiem.
Kiedy myślę jestem filozofem.
Wiem, że można żyć nie malując lub nie grając.
(Można też, nie myśląc. Znajduję codziennie na to dowody!)
Można jednak żyć „inaczej” robiąc to wszystko.

Maluję, gram i myślę dlatego, że chcę przekazać innym moje własne nastroje. Wystawiam obrazy po to, by pokazać co dla mnie jest ważne.
Sam chętnie chodzę na wystawy i koncerty innych artystów, ponieważ to wspaniałe uczucie przeżywać nastroje innych. Zawsze cieszę się, gdy ktoś znajdzie czas i ochotę na to, by przeżyć coś razem ze mną.
Czuję się spadkobiercą pop-artu, któremu zawdzięczam miłe czasy i wspaniałą artystyczną przygodę, trwającą do dziś.
Moje malarstwo, w sensie formalnym, nazywam „pop-strukturą”. Wszystko co nas otacza musieliśmy określić językiem struktur.
Sztuka nie jest niczym innym jak zwierciadłem naszych doznań zaklętym w strukturach.
Próbuję odpowiedzieć na nurtujące mnie od zawsze pytanie:
„Dlaczego Wszystko jest z Czegoś?”

Biografia:
Przyszedłem na świat w Lesznie jako Bronisław Leon Modrzyński.
W 1990 przyjąłem pseudonim artystyczny Bron Saeger.
Jestem grafikiem i malarzem, absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu.
Studiowałem litografię u prof. Lucjana Mianowskiego, malarstwo u prof. Tadeusza Brzozowskiego i projektowanie graficzne u prof. Waldemara Świerzego, pod którego kierunkiem, uzyskałem dyplom z plakatu. Po studiach zajmowałem się m.in. tworzeniem filmów animowanych. „Figa”, „Galapagos”, „Słodkie-kwaśne”, „Donos” to tytuły moich najważniejszych filmów autorskich, przy których pracowałem jako autor scenariuszy, projektant grafiki, animator i reżyser. Dla filmu „Słodkie-kwaśne” dodatkowo skomponowałem i zrealizowałem muzykę. Obecnie filmem zajmuję się sporadycznie, koncentrując się w głównej mierze na malarstwie i muzykowaniu. (...) Moje prace malarskie najczęściej trafiają do rąk prywatnych kolekcjonerów w Niemczech, USA, Kanadzie, Francji, Włoszech, Szwajcarii oraz w Polsce.
W 1995 założyłem bluesowo-rockowy Boogie Bron Band (BBB), w którym jestem autorem tekstów, kompozytorem, gitarzystą i wokalistą. W Galerii leszczyńskiego MBWA wystąpimy w składzie:

  • Bron Saeger - lead voc., guit.,
    Ania Wejman - guit. voc.,
    Grzegorz Czarnecki – bass.
facebookyou tubegoogle picasabip