MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Henryk Cześnik "Niebezpieczne zabawy"

wernisaż on-line
4 lutego 2022, godz. 18.00
facebook.com/MBWALeszno
Galeria MBWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do:
12 marca 2022

Henryk Cześnik "Niebezpieczne zabawy"

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie oraz Agencja Zegart zapraszają na wystawę

Henryk Cześnik
Niebezpieczne zabawy

Ze względu na obecną sytuację jesteśmy zmuszeni przenieść wernisaż wystawy Henryka Cześnika „Niebezpieczne zabawy” do sieci.
W piątek 4 lutego o godz. 18.00 na naszym profilu facebook.com/MBWALeszno zamieścimy relację ze spotkania z Autorem, które poprowadzi kurator Jerzy Zegarliński.
Do zwiedzania wystawy w Galerii zapraszamy od soboty 5 lutego. 

 

wernisaż on-line: 4 lutego 2022 /piątek/, godz. 18.00
na profilu facebook.com/MBWALeszno

Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do 12 marca 2022

Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 r., w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego, w 1977 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach, na całym świecie.
Wystawa pt. Niebezpieczne zabawy składa się z prac powstałych - w większości - w ostatnich latach. Jej ekspozycja w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie przygotowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart.

Rysowanie/malowanie/pisanie/obrazowanie. To malarstwo z ducha rysunku - tak chyba najprościej można zdefiniować technikę, ale i energię artystyczną Henryka Cześnika. W jego sztuce to kreska jest nośnikiem treści, znaczeń i dramaturgicznych zwrotów akcji. Zatem jest Cześnik rysownikiem, ale częściej pracującym na płótnach niż papierach. Lubi rozmach i duże formaty, najchętniej wielkości prześcieradła, czyli na przykład 200 x 130 cm. Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła - najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki.

/Bogusław Deptuła/

facebookyou tubegoogle picasabip