MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Michał Bartkowiak "Człowiek- Biblia- Sztuka"

otwarcie wystawy:
4 września 2015
godz.18.00
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
wystawa czynna: do 25 września

Michał Bartkowiak "Człowiek- Biblia- Sztuka"

Wystawa pod honorowym patronatem:
Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego 
oraz Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka 

Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt prac sprowadzonych do jednego powtarzalnego formatu 40x40 cm, malowanych farbą olejną na sosnowych deskach, w taki sposób, że czasem można zauważyć strukturę drewna. Prace stanowią malarską interpretację wybranych fragmentów Biblii. Na pierwszym miejscu znajdują się forma i kolor, dzięki którym ożywają biblijni bohaterowie. 
Umieszczone w Biblii opisy przyrody, opisy geograficzne, opisy wydarzeń historycznych, epizodów sytuacyjnych, scen rodzajowych stwarzają wdzięczne pole do popisu dla ilustratora, który może je ukazać w malarstwie figuratywnym. Trudności rodzą się przy szukaniu sposobu ukazania wartości, idei czy niewidzialnego i transcendentnego bytu, jakim jest Bóg. Trzeba sięgnąć po symbol, alegorię, metaforę, analogię, abstrakcję- jak w poezji- przy dużej niepewności, czy przyjęta forma okaże się adekwatna i zostanie poprawnie odczytana. Zmaganie się artysty z materią, aby ukazać to, co niematerialne, balansuje na granicy możliwości i pewno nie jest dane każdemu.
/ks. Prałat Marian Lewandowski/ 
Dosadność kolorystyczna, a także skrótowość przekazu to najbardziej charakterystyczne cechy twórczości Michała Bartkowiaka. W swoich pracach nie daje nam odpowiedzi na wszystkie pytania. Pragnie, abyśmy zagłębili się w pracę, przeczytali biblijny tekst, a wówczas stanie się dla nas o wiele bogatszy.
/dr hab. Tomasz Bukowski, UAP/

Michał Bartkowiak
Architekt wnętrz i projektant urodzony w 1986 roku w Lesznie. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. W 2010 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Obecnie pracuje na wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii oraz na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Projektuje dla marki Astromal oraz Astrini Design.
Laureat nagrody specjalnej Marszałka Województwa Wielkopolskiego w międzynarodowym konkursie Future Generation 2011 oraz laureat międzynarodowego konkursu na najlepsze prace Dyplomowe 2009-2010 organizowanego przez branżowe pismo „2+3D”, „TYPO” oraz „DESIGNUM”. Jego projekty dwukrotnie zostały nagrodzone Złotymi Medalami MTP oraz znalazły się w finale prestiżowych konkursów Top Design Award oraz Dobry Wzór.
Jego prace prezentowano między innymi na wystawach w Mediolanie, Paryżu, Pradze, Wilnie, Warszawie i w Poznaniu.
Jego pasja do malarstwa zaowocowała wydaniem książki „Człowiek-Biblia-Sztuka” (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu), której jest współautorem z prof. Bogusławem Pawlaczykiem.

facebookyou tubegoogle picasabip