MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

„Leszno - fotograficzne konteksty"

Projekcja multimedialna
E. Baldys
A. Cieślik
M. Kałużny
A. Kulasik
B. Marciniak
S. Skrobała
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
witryna Galerii MBWA
Leszno, ul. Leszczyńskich 5
od 25 do 29 kwietnia 2017

„Leszno - fotograficzne konteksty"

„Leszno - fotograficzne konteksty. E. Baldys, A. Cieślik, M. Kałużny, A. Kulasik, B. Marciniak, S. Skrobała”

Projekcja multimedialna w leszczyńskiej Galerii w Ratuszu, to ponad 100 fotografii ukazujących Leszno w jego różnych odsłonach. Fotografie powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a autorami są: Edward Baldys, Andrzej Cieślik, Michał Kałużny, Arek Kulasik, Bogdan Marciniak, Sławek Skrobała. To bardzo indywidualny i subiektywny zapis czasu, miejsc i atmosfery Leszna, widzianej oczami fotografików. Przywołane obrazy ukazują architekturę, wizerunki ulic, budynków, parków ale także mieszkańców, przyjezdnych, a co się z tym wiąże wyjątkową aurę, klimat zatrzymanych w kadrze miejsc, sytuacji, zdarzeń, ludzi. Nie zabraknie również fotografii o charakterze eksperymentalnym, artystycznym, gdzie światło tworzy kompozycję, buduje nastrój, a znane fragmenty miasta zyskują zupełnie nowy kontekst i wizerunek.

Fotografie są śladem tego, co przeminęło, tego jak wyglądało nasze miasto i może budzić wśród publiczności bardzo prywatne jak i uniwersalne odczucia. I choć zapewne, ideą wielu fotograficznych zapisów jest chęć archiwizowania, rejestrowania wyglądu miasta, to i tak pozostanie wrażenie niepowtarzalnej, zmieniającej się tkanki miejskiej. To swoista podróż w czasie, pełna emocji, pamięci o utrwalonych miejscach, dokumentacja dawnej obyczajowości, obraz istniejących relacji społecznych a wszystko w kontekście miasta Leszna. Co zobaczymy? Fotografię artystyczną, reportażową, dokumentalną, eksperymentalną, monochromatyczną, ale i w kolorze, wykonaną z różnej perspektywy (także z lotu ptaka), na pewno unikatową i będącą nośnikiem informacji o współczesnym świecie.

Projekcja towarzyszyć będzie wystawie "W antrakcie" w Galerii w Ratuszu i dostępna będzie dla odwiedzających od dnia 25 do 29 kwietnia 2017 roku w godzinach otwarcia wystawy /wtorek, środa, piątek: 10.00-16.00; czwartek: 12.00-18.00; sobota: 10.00-14.00/ oraz w witrynie Galerii MBWA przy ul. Leszczyńskich 5 /także w godzinach nocnych/.

Wstęp bezpłatny.

Autorzy zdjęć:

Edward Baldys – urodzony w 1950 roku w "Raju" w Lesznie. Fotografią interesuje się od lat szkolnych. Pracował w Gazecie "ABC" od początku jej istnienia. Przez lata współpracował m.in. z Gazetą Poznańską, Panoramą Leszczyńską i Tygodnikiem Żużlowym. Obecnie na emeryturze.

Andrzej Cieślik – urodzony w 1950 roku. Z wykształcenia nauczyciel wf i trener. Zawodowo związany ze sportem. Fotografuje amatorsko od lat 70. XX wieku. W latach 1990-2016 współpracował z tygodnikiem Panorama Leszczyńska, gdzie jako dziennikarz i fotoreporter publikował teksty sportowe i fotografie. Dobrze się czuje w fotografii sportów wodnych – żeglarstwo, nurkowanie, kajakarstwo, pływanie synchroniczne, sportach lotniczych i jeździeckich. Specjalizuje się w fotografii lotniczej, którą chętnie uprawia do dzisiaj. Przez kilka lat współpracował z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, dla którego wykonał kilkaset fotografii lotniczych obiektów zabytkowych w całej Wielkopolsce, zamieszczonych później w muzealnych publikacjach.

Michał Kałużny – urodzony w 1974 roku. Mieszka w Lesznie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografia. Dyplom uzyskał w 2004 roku w pracowni fotografii intermedialnej - promotorzy profesorowie Stefan Wojnecki i Krzysztof Baranowski. Zajmuje się fotografią, oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto oraz video. Od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba.

Arek Kulasik – urodzony w 1974 roku. Absolwent Studium Fotografii Profesjonalnej przy Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie zajmuje się fotografią reklamową, a fascynuje się fotografią otworkową.

Bogdan Marciniak – urodzony 1958 roku we Wschowie. W 1976 roku rozpoczął pracę u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lesznie; czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym i ruchu fotograficznym w Lesznie m. in. w Leszczyńskim Towarzystwie Kulturalnym oraz Klubie Młodych Twórców; w latach 80. XX wieku prowadził klub i zajęcia z fotografii przy BWA w Lesznie; nagradzany w wielu konkursach fotograficznych.

Sławek Skrobała – urodzony w 1963 roku w Lesznie. Autor fotograficznych projektów społecznych i artystycznych. Fotografuje od lat 80. XX wieku, podejmując współpracę z „Estradą Poznańską”, dla której fotografuje ludzi sceny i estrady. Na przełomie lat 80. i 90. trafił do prasy. Jest dziennikarzem i fotoreporterem w „Gazecie Poznańskiej”, równocześnie współpracując z „Głosem Wielkopolskim”, „Expressem Poznańskim”, „Gazetą Wyborczą”, tygodnikiem „Panorama Leszczyńska”, publikuje w miesięczniku fotograficznym „Foto-Kurier” w Warszawie. Od wielu lat pracuje dla agencji „FORUM”. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i wielu zbiorowych. Między innymi w Bydgoszczy, Gnieźnie, Kościanie, Lesznie, wielokrotnie w Poznaniu, Pradze (Czechy), Warszawie, Wrocławiu, Trieście (Włochy). Ostatnie indywidualne w roku 2014, w Poznaniu „Zawody”, w Lesznie „Oblicza” w ramach II Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w Poznaniu, w Kościanie październik 2016. Ostatnie zbiorowe: „9 Biennale Fotografii Eksploracje 2015”, „Ars Moriendi”– Poznań, MBWA w Lesznie - Pomosty - betweeen past and present, 2016, Trieste Photo Days 2016, "Przestrzenie" - MBWA w Lesznie.

facebookyou tubegoogle picasabip