MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Invisible inVisible /Niewidzialne Widzialnego

Interwencje artystyczne
inspirowane biografiami
zapomnianych kobiet
26.05.2017
godz.10:30
Dworzec PKP w Lesznie
godz. 17.00
Galeria MBWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5
Organizator:
Stowarzyszenie Publish Art

Invisible inVisible /Niewidzialne Widzialnego

Zapraszamy do udziału w projekcie artystycznym "Invisible inVisible /Niewidzialne Widzialnego. Interwencje artystyczne inspirowane biografiami zapomnianych kobiet" artystki wizualnej i historyczki sztuki Anki Leśniak, kuratorstwa Magdaleny Swacha.
Projekt rozpocznie się performance pt. "Kwiat dla Zofii" oraz odsłonięciem instalacji dedykowanej Zofii Rojuk, autorstwa Anki Leśniak (dn. 26 maja o godz. 10.30) na Dworcu PKP w Lesznie. Tego samego dnia (o godz. 17.00) w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie odbędzie się również spotkanie promocyjne dotyczące nowej publikacji Anki Leśniak. Książka stanowi dokument artystyczno/historyczno/badawczy i ciekawą literaturę dla osób zainteresowanych historią oraz sztuką. Czytelnicy mogą dzięki niej poznać tajemnicze losy kobiet, takich jak Zofia Rojuk czy Fifi Zastrow, jak również zapoznać się biografią pisarki – Stanisławy Przybyszewskiej – córki znanego młodopolskiego skandalisty. Leśniak przedstawia również historie kobiet o kontrowersyjnych biografiach, uwikłanych w historię swoich czasów, takich jak Michalina Tatarkówna-Majkowska czy Hanna Reitsch. Historie tych kobiet z różnych względów zapomnianych, bądź pomijanych Leśniak przywraca widzialności poprzez poświęcone im realizacje w przestrzeni miasta. Leśniak nie wystawia im pomników, ale poprzez działania artystyczne zwraca uwagę na wieloaspektowość tych biografii, wciąż ważnych ze współczesnej perspektywy.
W swojej książce Leśniak zapoznaje też czytelników ze swoim warsztatem pracy, a także przedstawia swoje wcześniejsze projekty, w których ukazuje kobiece spojrzenie na historię i historię sztuki. Jest to m.in. cykl Top Models, gdzie bohaterkami są anominowe kobiety z obrazów Rembranta, Tycjana czy Velazqueza, a także cykle Fading Traces i Zarejestrowane, oparte na wywiadach ze znanymi artystkami z polskiej sceny sztuki (prezentowane m.in. w Galerii [ON] w Poznaniu, Galerii Lokal 30 w Warszawie, Galerii Entropia we Wrocławiu). Publikacja prezentowana będzie poprzez cykl spotkań promocyjnych/performerskich w wielu instytucjach kultury w Polsce (m.in. w Lesznie, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Zielonej Górze, Poznaniu).

Projekt realizowany jest przy współudziale Galerii MBWA w Lesznie, oraz wielu partnerów lokalnych 
i ogólnopolskich, instytucji kultury cieszących się wysoką rangą w świecie sztuki, jak m.in. Art Agenda Nova - Galeria Sztuki Współczesnej Krakowie, Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Rodriguez Gallery w Poznaniu, Galerii lokal_30 w Warszawie. 

Honorowy Patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak.

Harmonogram:

godz. 10:30 - performance "Kwiat dla Zofii" i instalacja dedykowana Zofii Rojuk na Dworcu PKP 
w Lesznie towarzyszący uroczystości 70. rocznicy potyczki żołnierzy polskich i radzieckich (wstęp bezpłatny)

godz.17.00 - spotkanie promocyjne książki artystki o tytule "INVISIBLE inVISIBLE. NIEWIDZIALNE WIDZIALNEGO. Kobiety nieumiejscowione w historii. Instalacje artystyczne na opuszczonych budynkach". Prelegenci Ryszard Biberstajn i Jacek Marciniak (wstęp bezpłatny)

Kolejne spotkania w BWA w Galerii Sztuki Współczesnej Art Agenda Nova w Krakowie, Centrum Dialogu im.Marka Edelmana w Łodzi, Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Rodriguez Gallery w Poznaniu, galerii lokal_30 w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy!

facebookyou tubegoogle picasabip