MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Spotkanie autorskie z Przemysławem Truścińskim "Trustem"

Prowadzenie:
Piotr Machłajewski
29.09.2017, godz. 17.00
Galeria MBWA
Leszno, ul.Leszczyńskich 5
wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Przemysławem Truścińskim "Trustem"

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na

Spotkanie autorskie z Przemysławem Truścińskim "Trustem"

Prowadzenie: Piotr Machłajewski
29.09.2017, godz. 17.00
Galeria MBWA, Leszno, ul.Leszczyńskich 5
wstęp wolny

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane najnowsze prace Przemysława Truścińskiego, zapraszamy do rozmowy na różne ciekawe tematy związane z komiksem (i nie tylko).

Przemysław Trust Truściński urodził się w Siedlcach 15 grudnia 1970 r. W roku 1985 rozpoczął naukę w Liceum Plastycznym (specjalizacja: formy użytkowe) i zaangażował się w działalność grupy młodych rysowników komiksów „UFO Zenek” (w jej skład wchodzili m.in. Tomasz Tomaszewski, Adam Radoń, Witold Domański, Piotr Kabulak, Tomasz Piorunowski, Piotr Zdrzynicki i Marek Skotarski), która w roku 1990 przekształciła się w „Contur”, grupę a później stowarzyszenie, które miało ogromny wpływ na cały komiks polski lat dziewięćdziesiątych (przez kilka lat Truściński pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Adama Radonia). Po ukończeniu liceum Truściński przez jeden semestr studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim, po czym rozpoczął studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Znalazł się w środowisku, które sprzyjało eksperymentom związanym z komiksem i łączeniem słowa z obrazem. Uczęszczał do pracowni profesora Mariana Kępińskiego (gdzie asystentem był Gabriel Kołat), rozpoczął dyplom u profesora Adrzeja Kabały.

Truściński ma na swoim koncie ogromną ilość prac, tworzących zróżnicowany i bogaty dorobek. Kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych (współpracował m.in. ze scenarzystami: Radosławem Kleczyńskim, Tomaszem Kołodziejczakiem, Błażejem Kronicem, Maciejem Parowskim, Rafałem Skarżyckim, Pawłem Timofiejukiem, Jackiem Waliszewskim, Dennisem Wojdą i Jakubem Żulczykiem). Cykle rysowanych wywiadów do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia pt. Komiks W-wa („Gazeta Stołeczna”), Męska muzyka („Duży Format”) i Marsjanie na Wenus („Pani”), trzy albumy (Najczwartsza RP. Antylista Prezerwatora do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, 2007 r., Komiks W-wa, 2009r., Tymczasem do scenariusza Grzegorza Janusza, 2011 r.). Tysiące ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich (Marzena Matuszak, Marek Nowak…) oraz do artykułów prasowych (współpraca z „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, „Faktem”…). Ogromną liczbę storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów reklamowych (kampanie Roxy FM, Antyradia, Nescafe…). Rysunki do scenografii dla telewizji (TVN, TVP 2, TVP Łódź) i teatru (Obcy w reżyserii Anny Smolar w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie) oraz projekty graficzne dla gier komputerowych (Wiedźmin).

Truściński jest popularyzatorem komiksu i animatorem kultury. Na początku lat dziewięćdziesiątych jako aktywny członek grupy „Contur” należał do organizatorów Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu w Łodzi, w latach 1996-98 był redaktorem graficznym w piśmie „Talizman”, aktualnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego rokrocznie przez Muzeum Powstania. Bierze udział w akcjach społecznych (Dulux Let’s Color, malowanie Targówka Fabrycznego) i edukacyjnych (wykłada w Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP, prowadzi warsztaty z komiksu na terenie całej Polski). Trust pojawia się w mediach jako ekspert od komiksu i kultury popularnej, realizuje się także jako kurator (cykl wystaw Ilustracja PL).

Truściński brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych komiksu oraz ilustracji w kraju i za granicą, m.in. w Bielsku – Białej, Gdańsku, Jeleniej Górze, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze, a także w Amsterdamie, Angoulême, Berlinie, Bratysławie, Brukseli, Budapeszcie, Frankfurcie, Moskwie, Neapolu, Paryżu, Rijece, Tel Awiwie, Tokio, Wiedniu i Wilnie. Truściński ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych, pokazywał swoje prace w Krakowie (galeria klubu Pod Jaszczurami), Łodzi (galeria Łódzkiego Domu Kultury, Eternity Group, stary teatr Grand Hotelu) oraz we Wrocławiu (ekspozycja inaugurująca działalność Galerii Komiksu i Ilustracji „Tymczasem we Wrocławiu”, Centrum Kultury Zamek w Leśnicy).

W 1993 zdobył Grand Prix na OKTK w Łodzi roku za komiks Piekło.

W roku 2010 został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej a w 2013 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi „za zasługi na rzecz rozwoju kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski”.

Truściński w swoim podejściu do komiksu oprócz technik tradycyjnych (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo... Na początku kariery, na przełomie lat 80. i 90., Truściński zafascynowany był szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Nie stronił przy tym od obrazów przemocy i makabry. Później w twórczości Truścińskiego nastąpił zwrot od fantastyki w stronę mistyki, pojawiły się też wątki autobiograficzne. Artysta zaczął rysować komiksy historyczne. Z ogromnej ilości zleceń, które Trust współcześnie realizuje, wyłania się obraz rysownika uniwersalnego, publikującego zarówno w „Rzeczpospolitej”, jak i „Playboyu”. Jako artysta Przemysław Truściński wciąż się rozwija, przy czym jego prace niezmiennie charakteryzują się warsztatową perfekcją oraz innowacyjnością. Przemysław Truściński jest artystą podnoszącym rękawicę, podejmującym wyzwania, jego twórczość jest przez to wieloraka i wielowątkowa. Miarą sukcesu Truścińskiego jest jego siła, powszechność i klarowność przekazu. /Piotr Machłajewski/

Piotr Machłajewski - studiował na Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze (polonistyka, komunikacja społeczna i medialna) oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim (Wiedza o kulturze). Kurator wystaw z zakresu sztuki współczesnej, m.in. malarstwa (m.in. "Zielona z Jelenią mylą mi się", "Piratów czeka śmierć", wystaw indywidualnych m.in. Jakuba Rebelki i Jakuba Czyszczonia), komiksu (m.in. "Czas na komiks", „Magma. La bande dessinée polonaise contemporaine”, "Memoria e narrazione. Il fumetto storico polacco", "Trust" i "Trust in Japan" Przemysława Truścińskiego, "Krzesło w piekle" Krzysztofa Gawronkiewicza) i wideo ("Deża wi" Rafała Wilka) oraz całorocznych projektów artystycznych, m.in. "Transfuzji", "Miasta, nie-miasta", "Sztuki i obrazu". Pracownik BWA w Jeleniej Górze. Współpracował z galeriami w Polsce (m.in. z BWA Awangarda Wrocław, BWA Zielona Góra, Galeria Bielska BWA) i za granicą. Publikował teksty o sztuce współczesnej m.in. na "Obiegu", w "Ziniolu" i "Czasie Fantastyki". Prowadził wykłady z historii komiksu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Rysownik, scenarzysta, twórca komiksów.

facebookyou tubegoogle picasabip