MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Wystawa poplenerowa LESZNO DZIŚ

31 sierpnia 2019 r.
godz. 12.00
Stacja Biznes
pl. Jana Metziga 1
Leszno

Wystawa poplenerowa LESZNO DZIŚ

MIEJSKIE BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W LESZNIE
w imieniu|
ORGANIZATORÓW i ARTYSTÓW|
zaprasza na otwarcie wystawy poplenerowej

LESZNO DZIŚ

które odbędzie się
31 sierpnia 2019 roku o godz. 12.00
w Stacji Biznes
przy pl. Jana Metziga 1 w Lesznie

LESZNO DZIŚ – pod takim hasłem odbył się plener malarski, impreza nawiązując do organizowanych w przeszłości spotkań malarzy, związana tematycznie z Lesznem i jego okolicami. Historia plenerów, których gospodarzami były leszczyńskie instytucje kultury, takie jak: Biuro Wystaw Artystycznych, Wojewódzki Dom Kultury, później Centrum Kultury i Sztuki, czy Muzeum Okręgowe w Lesznie, sięga lat 70. XX wieku.

Tegoroczne zaproszenie do Leszna skierowane zostało do absolwentów szkół artystycznych, tworzących w technikach malarstwa olejnego, akrylowego lub technikach pokrewnych i preferujących motywy pejzażu miejskiego. Grono 11 twórców, przebywających w mieście na przełomie czerwca i lipca, stanowili artyści z terenu kraju, głównie z Wielkopolski oraz malarka z Białorusi.

Uczestnicy pleneru podkreślali atrakcyjność i urok miasta, znajdowali w nim mnóstwo ciekawych, inspirujących miejsc i motywów malarskich. Powstałe na plenerze obrazy ukazują miasto w sposób oryginalny, przedstawiając jego walory poprzez indywidualne, artystyczne podejście. Malarskie kompozycje ukazują miasto z różnej perspektywy w intrygujący i interesujący sposób. Na płótnach zobaczyć można między innymi charakterystyczne dla Leszna obiekty, jak dawną synagogę, urokliwe zaułki (chociażby z ulicy Zielonej), czy też detale architektoniczne kamieniczek leszczyńskiego rynku.

Spotkanie artystów przebiegło w twórczej atmosferze i zaowocowało 22 obrazami. Organizatorzy liczą, że plener „Leszno dziś” zapisze się w kalendarzu wydarzeń artystycznych 2019 roku, a plon pleneru powiększy kolekcję prac malarskich o tematyce leszczyńskiej, prezentując walory miasta w artystycznych interpretacjach.

Efektem działania grupy artystów, obok wystawy poplenerowej, która prezentowana będzie w Stacji Biznes Strefa Kreatywna w Lesznie, jest niniejsze wydawnictwo, składające się z zestawu kart pocztowych z reprodukcjami powstałych na plenerze prac.

Dziękuję artystom, którzy podjęli twórcze wyzwanie i uwiecznili Leszno na swoich obrazach. Dziękuję patronującemu przedsięwzięciu Urzędowi Miasta Leszna, a szczególnie Prezydentowi Łukaszowi Borowiakowi za uznanie ważności tego przedsięwzięcia i stworzenie warunków do reaktywowania tej formy działania w kulturze lokalnej oraz jej finansowe wsparcie. Dziękuję Miejskiemu Biuru Wystaw Artystycznych w Lesznie i jego dyrektorowi Marcinowi Kochowiczowi za pieczę nad projektem, owocną współpracę i współorganizację pleneru.

Komisarz pleneru
Izabela Topczewska

facebookyou tubegoogle picasabip