MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

NOC MUZEÓW 2016

14.05.2016 r.
sobota
Galeria MBWA
ul. Leszczyńskich 5
Galeria w Ratuszu
Rynek 1, Leszno
18:00-24:00

NOC MUZEÓW 2016

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie w ramach NOCY MUZEÓW 14.05.2016 zaprasza:
wstęp bezpłatny


Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5 (18.00-24.00)

Godz. 18.00-24.00 
ALICJA JEZIORECKA – "MAPY PRZYPADKU" - wystawa. Dodatkowo podczas Nocy Muzeów specjalna okazja - prezentacja multimedialna twórczości artystki. Projekt ten ściśle wynika z zainteresowania Artystki relacjami, jakie zachodzą we wszechświecie. Jeziorecka poprzez tworzenie zawiłych światów spogląda na przypadek z różnych punktów widzenia. Do osiągnięcia zamierzonego celu wykorzystuje papier, blejtramy, ołówki, pisaki, tusz, farby oraz drut. Specjalnie do przestrzeni Galerii MBWA zostały powołane zarówno obrazy 2D jak i przestrzenne obiekty wykonane z drutu lub dratwy.


Godz.19.00-20.00
Propozycja dla najmłodszych: DOBRANOCKA. TERAZ PRZEDSZKOLAKI MAJĄ GŁOS!

Łączny czas: 52', wstęp bezpłatny
Zestaw 6 najnowszych, najlepszych polskich animacji dla dzieci Pomysłodawcą i Głównym Organizatorem Festiwalu O!PLA jest Animation Across Borders. www.polskaanimacja.pl
Kącik plastyczny dla najmłodszych.
W programie pokazu:
1.ŻUBR POMPIK: DUŻE I MAŁE (2015, 7’40”), Wiesław Zięba (EGoFILM)
2.AGATKA: AGATKA I MYDŁO (2015, 10’), Andrzej Kukuła (Serafiński Studio / TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu)
3.PRZEDSZKOLAKI: NA BASENIE (2014, 4’), Piotr Furmankiewicz (FUMI Studio, J&P Studio Grafiki Filmowej)
4.PAN TOTI: PAN TOTI I WIELKIE JAJO (2015, 8’03”), Grzegorz Handzlik i Jaroslav Baran (Orange Studio Animacji)
5.AGI BAGI: ZAWODY W SURFOWANIU NA LIŚCIACH (2015, 11’), Waldemar Mordarski (BADI BADI)
6.PAMIĘTNIK FLORKI 2: POTWORNY BAŁAGAN (2015, 11’), Piotr Rogowski (ANIMA-POL)


Godz.21.30-23.00
Oscar® Nominated Shorts: Fabuły

wstep bezpłatny, łączny czas: 103'
W świecie filmu nic nie wywołuje tylu emocji, co Oscary®, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od momentu ogłoszenia nominacji, do gali rozdania złotych statuetek kinomaniacy z zapałem komentują finałową selekcję. Wybór zawsze jest niezwykle trudny - wszystkie filmy reprezentują najwyższy światowy poziom, ale zwycięzca w każdej kategorii może być tylko jeden. W tym roku Short Waves Festival po raz kolejny prezentuje najnowszą selekcję obrazów nominowanych w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film aktorski” oraz w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film animowany”, poszerzonej o dodatkowe filmy z short listy.
W programie pokazu:
1. "Ave Maria", reż. Basil Khalil, Palestyna/Francja/ Niemcy, 2015, 15'
2. "Shok", reż. Jamie Donoughue, Kosowo, Wielka Brytania, 2015, 21'
3. "Wszystko będzie dobrze", reż. Patrick Vollrath, Niemcy/Austra, 2015, 30'
4. "Jąkała", reż. Benjamin Cleary, Wielka Brytania/Irlandia, 2015, 12'
5. "Pierwszy dzień", reż. Henry Hughes, USA, 2014, 25'


Godz. 18.00-24.00
ANEKS SPRZEDAŻNY. KIERMASZ WYDAWNICTW.

W ofercie: malarstwo, grafika, rysunek, szkło, ceramika, biżuteria, artystyczna, a także szereg wydawnictw w atrakcyjnych cenach.
SPECJALNA OFERTA: grafika z okazji 40-lecia MBWA w Lesznie autorstwa Pavla Hlavatego


Galeria w Ratuszu, Leszno – Rynek (18.00-24.00)

Godz. 18.00
Wernisaż wystawy "
POMOSTY - between past and present", wystawa leszczyńskiego środowiska fotograficznego. Kurator: Michał Kałużny. Zaprezentowanych zostanie 12 profesjonalnych artystów fotografów związanych z leszczyńskim środowiskiem: Olek Bortel, Andrzej Florkowski, Michał Kałużny, Marek Klimaszewski, Jarosław Klupś, Natalia Kołodziej, Arkadiusz Kulasik, Beata Kulasik, Bogdan Marciniak, Sławomir Skrobała, Szymon Stemplewski, Edyta Wypierowska.
Wystawa retrospektywna fotografików związanych z leszczyńskim MBWA. Pomosty pomiędzy tu i teraz a tym co było - dzięki medium jakim jest fotografia - przetrwało i przenosi nas zarówno w inny czas jak i przestrzeń. Każdy z artystów choć operujących wspólnym medium wykorzystuje je w zupełnie inny sposób, pokazując zawiły język obrazowania w najbardziej popularnym dziś sposobie rejestracji rzeczywistości. Poprzez fotografię dokumentalną, glamour, czy kreatywne przetworzenia ale za każdym razem inspirująco i pobudzająco wyobraźnię. Wystawa czynna do 24.00.


18.00-22.00 
Warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych MUZYCZNA POCZTA przed Ratuszem
Organizator: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Z Muzyką do Ludzi", Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie. W ramach projektu "Musica Charitativa i współcześni"
Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów będzie postać i twórczość kompozytora Romana Maciejewskiego. Warsztaty poprowadzi Kama Kuik, która zaprosi uczestników warsztatów do wykonania kartek pocztowych, będzie możliwość stemplowania ich pamiątkowym stemplem oraz wysłania "w świat" do dowolnie wybranej osoby, instytucji. Kartki będzie można wrzucać do specjalnie przygotowanych skrzynek pocztowych.
Kama Kuik - malarka, portrecistka, animatorka działań artystycznych i społecznych gdzie malarstwo i muzyka integrują i przybliżają ludzi do siebie wzajem. Absolwentka edukacji artystycznej ASP w Poznaniu, historii sztuki UAM i Arteterapii APS w Warszawie. Na studiach pokochała portret malarski i kontynuuje swoją drogę artystyczną w poznańskiej pracowni "Portreciarnia". Sportretowała polskich muzyków m.in. Stanisława Soykę, Michała Urbaniaka, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Macieja Zembatego.


Godz. 20.00-21.00
Zwiedzanie Ratusza z przewodnikiem.

Organizator: Organizacja Turystyczna Leszno- Region


Godz. 21.00 – 22:30'
Wykład - Muzyka Współczesna: Jak jej słuchać - Cheslav Singh - pianista i pedagog.
Sala reprezentacyjna, Ratusz, parter
Organizator: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Z Muzyką do Ludzi". W ramach projektu "Musica Charitativa i współcześni".
Celem wykładu jest przedstawienie czterech aspektów łączących muzykȩ współczesną z otaczającym nas światem. Na podstawie utworów autorstwa Glass'a, Messaien'a, Satie'go i Beethoven'a udowodnimy, że muzyka ta wcale nie musi być nam taka obca. Bȩdzie czego słuchać.


Godz. 22.30 – 23.00
Koncert muzyki Romana Maciejewskiego „Co klasycznego jest w Maciejewskim?”
Sala reprezentacyjna, Ratusz, parter
Organizator: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Z Muzyką do Ludzi". W ramach projektu "Musica Charitativa i współcześni".
Trio smyczkowe w składzie: Marcin Herman – skrzypce, Kinga Waleńska – altówka, Małgorzata Ruszniak – wiolonczela.
Maciejewski versus Haydn – muzyka na smyczki, dwa tria kompozytorów niby odległych a bardzo sobie bliskich. Koncert poprowadzi i muzyczne powiązania wytłumaczy Ewa Biały prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Z Muzyką do Ludzi. W programie: Joseph Haydn - Trio a-moll, Roman Maciejewski - Trio Matinata.


Wieża Ciśnień, Leszno, ul. Józefa Poniatowskiego 1 (19.00-23.00)

Godz. 19.00 – 23.00
Organizator: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie.
Współorganizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie.
Prezentacja fotograficzna Michała Kałużnego pt. „Kawałki nieba w Wieży Ciśnień”
oraz zwiedzanie z przewodnikiem Wieży Ciśnień, przy ul. Józefa Poniatowskiego 1,
Michał Kałużny-absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografii. Dyplom w 2004 roku w pracowni fotografii intermedialnej prof. Stefana Wojneckiego oraz Krzysztofa Baranowskiego. Zajmuje się fotografią, oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto oraz video. Od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba. Współpracuje jako redaktor z magazynami o astronomii: „Urania - Postępy Astronomii”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, „Komputer Świat” i Optyczne.pl. Zdjęcia o tematyce astronomicznej publikował w kilkudziesięciu różnych książkach i wydawnictwach, m.in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym „Sky&Telescope”. Prowadzi własną stronę blog o astrofotografii:astrofotografia.pl.
Prezentacji towarzyszy muzyka Przemysława Rudzia – muzyka. Przemysław Mieszko Rudź (ur. w 1976 r.) – kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. Ukończył wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem klimatologiem.

facebookyou tubegoogle picasabip