MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
sekretariat@mbwa.leszno.pl


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

URBAN VIEW 2016

17.11.2016 r.
/czwartek/
godz.18.00
Galeria MBWA
Leszno, ul.Leszczyńskich 5
wstęp bezpłatny

URBAN VIEW 2016

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
17.11.2016 r., godz.18.00
Galeria MBWA, Leszno, ul.Leszczyńskich 5
URBAN VIEW 2016
Wstęp bezpłatny

Po projekcji odbędzie się ogłoszenie wyników plebiscytu na „HONOROWĄ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI” organizowanego w ramach wystawy „19 PREZENTACJE – Leszno 2016. Sztuka czy Sztuczki”.
Ponadto wśród głosujących zostaną rozlosowane nagrody: 6 grafik z okazji 40-lecia MBWA autorstwa Pavla Hlavatego z motywem architektury Leszna i znanych artystów światowych oraz wydawnictwa, katalogi i torby okolicznościowe.

Urban View to wyjątkowy program filmów krótkometrażowych, dotyczących szeroko pojętej miejskości. Nie tylko człowiek ma wpływ na miasto. To także miasto ingeruje w życie ludzkie. To przestrzeń, gdzie problemy jednostek splatają się z architekturą i designem, gdzie indywidualności tworzą wspólnotę.
Jeśli miasta zachowają obecne tempo rozwoju to do 2030r. co drugi Ziemianin będzie mieszkał w mieście, a do 2050r. tylko jedna trzecia ludzkości będzie się osiedlać poza obszarem zurbanizowanym. Dlatego miasto należy cały czas analizować i stwarzać na nowo tak, by sprostało oczekiwaniom jego lokatorów.
Dzięki Urban View przeniesiemy się w miejsca, które stawiają kluczowe pytania o jakość naszego życia w miejskiej dżungli. To także idealna okazja do celebracji przestrzeni, w której przebywany na co dzień, zarówno wykwitnie wystylizowanych prywatnych domów, jak i monumentalnych budowli, niosących ze sobą niesamowity ładunek historyczny. To moment, w którym możemy zadać sobie pytanie czy świadomie poruszamy się w przestrzeni, w której funkcjonujemy. Film to doskonałe narzędzie do przyjrzenia się uważnie tej kwestii.

PROGRAM:

A Second World / reż. Ruben Woodin Deschamps, Oscar Hudson / dokument / Wielka Brytania / 2016 / 18 min.
Stary Serb komunikuje się z komunistycznymi kosmitami, podczas gdy seria futurystycznych jugosłowiańskich pomników wojennych rozpada się i niszczeje w opuszczonych miejscach. “A Second World” to nostalgiczny obraz niezrealizowanej i nierealnej wizji utopijnej Jugosławii.

WHACK / reż. Syni Pappa / fabuła / Chorwacja, Grecja / 2015 / 14 min.
Futurystyczna metropolia Aten. Najpopularniejszy trend w mieście, samobójstwo staje się nielegalne. Rząd uznaje je za okrutną zbrodnię, a mieszkańcy, którzy usiłują ją popełnić, zostają zamykani w więzieniach. Kamera przemierza dysfunkcyjny pejzaż miejski ukazując bohaterów w ich ostatnich momentach, a raczej w tych, które miały być ich ostatnimi.

Jana Kirschner - Duch Mesta Official Music Video / reż. Veronika Kocourková / teledysk / Słowacja / 4 min.
Historia dziewczynki, która z pomocą psa musi uratować świat przed złym kosmicznym potworem...

SONNTAG,BÜSCHERHÖFCHEN 2 / reż. Miriam Gossing, Lina Sieckmann / dokument / Niemcy / 2014 / 13 min.
Prywatny dom w Bergisches w niedzielę. Wnętrze domu to niezwykle estetyczne środowisko, gdzie życie codzienne przebiega etapowo w egzotycznej scenerii indywidualnych fantazji. Automatyka domowa toczy się równolegle do codziennej rutyny jego mieszkańców i zapewnia temu miejscu swoje własne życie.

Symbolic Threats / reż. Misha Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke / dokument / Niemcy / 2015 / 17 min.
W lipcową noc 2014 roku ktoś wdarł się na dwie wieże nowojorskiego Manhattan Bridge, zawieszając białe flagi w miejsce wiszących tam zwykle flag amerykańskich. Zdarzenie, początkowo niezauważone, z czasem wywołało falę gwałtownych reakcji i interpretacji – jak odczytywać intencje sprawców – jako wrogi akt terroru, głupi żart, czy może prowokację artystyczną? „Symbolic Threats” przełamuje barierę między dokumentem a prowokacją. W projekt zaangażowani są Matthias Wermke i Mischa Leinkauf - artystyczny duet, którego lokowana w miejskiej przestrzeni twórczość, określana jest przez niektórych krytyków jako post-graffiti.

#YA / reż. Ygor Gama, Florenica Rovlich / eksperyment / Argentyna, Chile, Niemcy / 2015 / 15 min.
Najpierw wybuchają bomby z farb, potem ostre zamieszki. Tweety głoszą, co niebawem się wydarzy. Opór jest wszędzie. Coś musi się stać. Dwóch młodych aktywistów spotyka się podczas burzliwych demonstracji. Tańczą, a miasto należy do nich.

Sense of Place: TOKYO / reż. APOTROPIA (Antonella Mignone, Cristiano Panepuccia) / eksperyment / 2015 / 4 min.
Dzień pośród ulic Tokio. Termin “poczucie miejsca” może opisywać zarówno układ przestrzeni, który sprawia, że jest ono wyjątkowe, jak postrzeganie i doświadczanie go przez żywe ciała je zamieszkujące.

Łączny czas: 85 min.

Organizator:
Fundacja Ad Arte /
www.facebook.com/fundacjaadarte
Short Waves Festival / http://www.shortwaves.pl/
https://www.facebook.com/festiwalshortwaves/

facebookyou tubegoogle picasabip